• Prunebutt@slrpnk.net
    link
    fedilink
    arrow-up
    12
    ·
    7 days ago

    I have no idea about production cost, but 3500€ sounds like a lot. Still, the days of “broadcast yourself” are clearly over (just look at the production value of philosophy tube, not to mention MrBeast). Unfortunately, cooking videos are notoriously demanding videos, at least when it comes to lighting and camera, etc. It’s really easy to make food look gross on camera.

    Here’s an interesting video on cooking on youtube

    • harc@szmer.info
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      6
      ·
      7 days ago

      From my TV exp. any “show and tell” videos are surprisingly hard, but food is a nightmare. Still it sounds like some really high costs.